plen
+48 609 697 444 Nowotarska 27B, Zakopane
 • English
 • +48 609 697 444 Nowotarska 27B, Zakopane
  plen

  Dolina Chochołowska – wszystko, co musisz wiedzieć

  Dolina Chochołowska

  Długość: Trasa Doliną Chochołowską z parkingu przy Siwej Polanie do Schroniska PTTK – tam i z powrotem to niemal 14,9 km
  Czas przejścia: około 4 h 20 min
  Szlak: zielony
  Przewyższenie: 345 m
  Dla kogo: dla każdego

   

  Dolina Chochołowska zachwyca pięknością o każdej porze roku!

  Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa Dolina po polskiej stronie Tatr. Ma aż 10 kilometrów długości. Spacer Doliną jest szczególnie polecany na rodzinne spacery. Śmiało na jej szlaku poradzą sobie zarówno mali turyści jak i osoby starsze. Pierwsze 3,5 km Doliny pokryte jest aswaltem. Ten etap spokojnie można przejechać wózkiem. Dalej może być ciężko. Bowiem do schroniska w dalszej części Doliny wiedzie już tylko szutrowa droga.

  Na spacer Doliną Chochołowską możesz zabrać również swojego psa. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Tatrach przyjazne czworonożnym pupilom.

  Dolina Chochołowska – jak dojechać?

  Z centrum Zakopanego dojazd do Doliny Chochołowskiej zajmuje ok. 20 minut. Najlepiej kierować się w stronę Witowa/Chochołowa.

  Dolina Chochołowska parking

  Miejsca wystarczy dla wszystkich. To nieliczne z miejsc w Tatrach, które posiada tak dużo miejsc postojowych.

  Jeśli poruszasz się komunikacją miejską rozkład znajdziesz tu rozkład jazdy

  Dolina Chochołowska cennik

  Wejście na teren Parku Narodowego jest płatny. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy – 3,50 zł.
  Jeśli chcesz kupić bilety w tańszej cenie, możesz wykupić je online tu e-bilet

  Kolejka Rakoń

  W sezonie do Polany Huciska kursuje Kolejka Turystyczna Rakoń. To ciągnik spalinowy stylizowany na ciuchcię. Z tyłu dopięte są dwa wagony. Zabierają w trasę maksymalnie 50 osób.

  Kolejką można pokonać prawie połowę Doliny, bo aż 3,5 km. To pozwala zaoszczędzić około 55 minut. Na pierwszy kurs można się załapać o 8-smej rano. Kolejka aby ruszyć musi mieć przynajmniej 8 osób chętnych. Tuż za końcowym przystankiem kolejki kończy się asfalt. Szlak staje się bardziej dziki. Prowadzi już jedynie po szutrowej i kamiennej nawierzchni.

  Jednak jest kolejna opcja pokonania tej drogi. Spod kolejki bowiem można przesiąść się na góralską bryczkę. Z pomocą zaprzęgu konnego można się dostać pod prawie samo wejście schroniska.

  Oczywiście zachęcamy, aby pokonać te odcinki pieszo. Ale jeśli siły opadną to według naszej opinii kolejka może się okazać dobrą alternatywą. Szczególnie podczas powrotu, kiedy zmęczenie daje się we znaki. Jej trasa wiedzie najmniej widokowym odcinkiem Doliny i dość monotonnym asfaltem.

  Na początku Doliny Chochołowskiej w pobliżu parkingu znajdziesz również mnóstwo wypożyczalni rowerów. To chyba najszybszy i nadal aktywny sposób pokonania jej trasy.

  Dolina Chochołowska ciekawostki

  Dolina Chochołowska znajduje się na terenie TPN, ale nie jest własnością Parku Narodowego. Należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która została założona w roku 1819. Do Wspólnoty należą wsie: Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Koniówka, Podczerwone, Witów oraz Wróblówka. Wspólnota posiada zgodę na prowadzenie gospodarki leśnej. Dlatego pod kontrolą TPN, bacowie mogą wypasać tam owce. Niegdyś Dolina Chochołowska była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach.

  Dolina Chochołowska szczyty

  To świetnie miejsce wypadowe na takie szczyty jak np. Rakoń, Grześ, Wołowiec czy Jarząbczy Wierch.

  Dolina Chochołowska zimą

  Przygotuj ciepłe ubranie, wygodne zimowe buty, coś na ząb i… W drogę! Dolina Chochołowska uchodzi za miejsce dość bezpieczne zimą. Zagrożenie lawinowe praktycznie tam nie występuję lub jest minimalne nawet po dużych opadach śniegu. To świetna alternatywa wycieczki na dni, gdzie większość szlaków będzie zasypana lub na okres gorszej pogody. Kiedy to wyjście w wyższe partie gór będzie się wiązało z większym ryzykiem.

  Trasę Doliną Chochołowską polecamy osobą, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Tatrami.  A inni, bardziej zaawansowani? Cóż, pewnie Dolinę Chochołowską już znają doskonale. Ciężko jest wędrować po Tatrach i nigdy nie być w tym miejscu. Gorąco polecamy!

  Leave a Reply