plen
+48 609 697 444 Nowotarska 27B, Zakopane
 • English
 • +48 609 697 444 Nowotarska 27B, Zakopane
  plen

  DLACZEGO ZAKOPANE?

  Dlaczego warto spędzić urlop w Zakopanem?

  Stolica polskich Tatr to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych. Od dziesiątków lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem i wybierają ją jako miejsce pobytu już kolejne pokolenia Polaków. Ba, można powiedzieć, że chętnych by spędzić wczasy w Zakopanem przybywa, tak samo, jak przybywa atrakcji w tym urokliwym zakątku.

  Zakopane bowiem w udany sposób łączy tradycję i folklor z nowoczesną ofertą turystyczną i szeroką gamą atrakcji. Z jednej strony mamy tu piękno Tatr i góralskie tradycje, z drugiej – dostęp do całej palety sposobów na spędzenie wolnego czasu.

  Zakopane – stolica Tatr

  Pierwszym jednak co przyciąga turystów są góry. Tatry są bowiem piękne o każdej porze roku. Ich magiczny urok przyciąga i fascynuje, zarówno miłośników górskich wycieczek, jak i turystów chcących po prostu podziwiać ich szlachetne oblicze. Dla każdego bowiem, niezależnie od kondycji fizycznej, Tatry mają coś do zaoferowania. Zakopane zaś jest świetną bazą wypadową, by z uroków Tatr korzystać. Czy to w ramach jednodniowej wycieczki, czy korzystając z rozbudowanej bazy busów, czy też może wybierając się na rowerową wycieczkę po Tatrach.

  Najbardziej rozpoznawalne miejsca na tatrzańskiej mapie to oczywiście Nosal, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy praktycznie obowiązkowa trójka – Giewont, Kasprowy Wierch i Morskie Oko. W każdym z tych miejsc można poczuć ducha Tatr, niespieszne wędrując dolinami i podejściami podziwiać widoki, które na długo zapadną w pamięć. To dla nich właśnie co roku do Tatr przybywa tak dużo turystów. Nie ma w Polsce ładniejszych gór niż Tatry. I niemal każdy, kto zobaczył je z bliska chciałby powtórzyć tę przygodę…

  Góralskie tradycje

  Nie ma Tatr bez górali. Wrośli w tę ziemię i już pierwsza myśl kojarzy ich z wczasami w Zakopanem. Charakterystyczna góralska gwara i szczere „Witojcie!”towarzyszyć będzie wam przez cały pobyt. To zresztą chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie tradycja trzyma się tak mocno. Tu nikt nie wstydzi się swojego pochodzenia i nie ukrywa charakterystycznego zaśpiewu. Co prawda ludowe stroje nakłada się już tylko dla turystów i na specjalne okazje. Jednak i tak na każdym kroku spotkacie haftowane parzenice, czerwone korale i filcowe kapelusze z muszelkami.

  Urlop w Zakopanem to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z góralską tradycją. Począwszy od muzyki, której tu pod dostatkiem. Przygrywa w karczmach, na festynach i festiwalach, które na Podhalu odbywają się praktycznie przez cały rok. Przy charakterystycznych, mocnych głosach górali i gęślach przygrywających krzesanego noga sama rwie się do tańca, a gardło do śpiewy. Skoro o karczmach mowa, to przecież nie wypada opuścić Zakopanego bez spróbowania kwaśnicy na żeberkach. Zupy, która nie tylko pysznie smakuje, ale też idealnie leczy skutki zbyt mocnej zabawy poprzedniego dnia.

  Zresztą tradycje góralskie widzimy na każdym etapie pobytu w Tatrach. Domy i pensjonaty, meble, stroje, przedmioty użytkowe są pracowicie zdobione przez snycerzy. Rzeźby i świątki spotkamy nie tylko w muzeach, ale i w czasie spacerów. Śliczne malunki na szkle wiszą na ścianach, sąsiadując z makatkami czy chustami.
  Góralski folklor jest ciągle żywy. Częściowo dzięki turystom, a częściowo dzięki góralskiemu duchowi, tak przywiązanemu do tradycji i przekazującego ją przez kolejne pokolenia. Ale miłość do tradycji nie oznacza, że górale zapominają o nowoczesności.

  Atrakcje w Zakopanem

  Większości turystów nie wystarczy przecież sam widok Tatr i smak moskoli. Chcą czegoś więcej, sposobów na spędzenie wolnego czasu i zagospodarowanie dawno wyczekiwanego urlopu. W Zakopanem znajdą dla siebie praktycznie wszystko. Ostatnie lata to nie tylko rozwój bazy noclegowej – wszak domki w Zakopanem coraz częściej są urządzone tradycyjnie, ale wyposażone nowocześnie. Oferuje moc atrakcji dla dużych i małych, singli, par i rodzin z dziećmi.

  Zakopane nie kojarzą się już tylko ze spacerem po Krupówkach i kolejką na Giewont. Spragnieni relaksu dla ciała i ducha wybrać się mogą na przykład do spa, odprężać w saunach i łaźniach, oddawać masażom i odpoczynkowi, po którym wrócą z urlopu wypoczęci i pełni werwy. Baseny termalne w Tatrach to świetne miejsce na zabawę dla dzieci, ale i dla towarzyszących im dorosłych. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie pobyt zimowy faktycznie kojarzyć się może ze śniegiem. Na tym zaś rozrywkę znajdą nie tylko miłośnicy białego szaleństwa, chociaż w sezonie narty i deski na pewno królują. Bardzo dobrą dla nich alternatywą, lub też uzupełnieniem wypoczynku, będą też wyprawy na skuterach śnieżnych po górach. Łączą w sobie adrenalinę, moc i piękno krajobrazu, podziwianego przy okazji. Jeśli jednak taka rozrywka jest dla was zbyt energiczna, to do dyspozycji są kuligi w Zakopanem. Przejażdżka saniami po zaśnieżonych drogach, strzelanie z bata, rżenie koni – takie atrakcje kochają najmłodsi i lubią do nich wracać dorośli.

  Miasto nazywane zimową stolicą Polski nie zapomina jednak o turystach wybierających się na letnie wakacje w górach. Rozchodzące się po okolicy szlaki nadają się i dla statecznych spacerowiczów i dla zwolenników forsownych marszy i podejść. Dużą zaletą jest rozbudowana sieć wypożyczalni rowerów, dzięki którym okolicę można zwiedzać na dwóch kółkach. To fantastyczna zabawa, niezależnie od wieku, a możliwość wypożyczenia rowerów zwalnia turystów z konieczności kłopotliwego przewożenia sprzętu. Okoliczne lasy doskonale sprawdzają się też jako baza do wypraw quadami. I to nawet dla zupełne początkujących, którzy właśnie tu mogą zapoznać się z nimi po raz pierwszy.

  Jeśli więc ktoś spyta, dlaczego warto spędzić urlop w Zakopanem odpowiedź jest prosta. Bo w Zakopanem się dzieje. Dzieje się dużo i dzieje cały rok. Dla aktywnych i zwolenników wypoczynku biernego. Dla młodych, seniorów i rodzin z dziećmi. Dla wszystkich.

  Leave a Reply